Mohou psi jíst rajčata? A co celer, okurka, mrkev a kukuřice? Zjistěte, která zelenina je pro vašeho psa bezpečná a které zelenině se vyhnout
Ačkoli psi samozřejmě nejsou na rostlinné stravě, určitou zeleninu mají specificky v oblibě nebo jim ji lze přimět, aby si ji oblíbili. Je to důležité, protože vitamíny, které potřebují pro zdravé fungování organismu, jim nemůže poskytnout pouze maso. Je dobré jim zeleninu do krmiva přimíchávat, ale je také dobré nechat je sníst mrkev samotnou. Zelenina nejenže poskytuje cenné živiny, ale také usnadňuje trávení. Ne všechny jsou však povolené a některé mohou být pro psy vyloženě toxické.
Některé druhy zeleniny nikdy svému psovi nedávejte!
Vyvážení zásaditosti a kyselosti stravy vašeho psa je důležité pro jeho zdraví. Orgány, jako jsou játra, slinivka, žlučník, srdce a ledviny, fungují lépe v zásaditějším prostředí. Příliš mnoho kyselin může přispívat k zánětům, které mohou být příčinou mnoha chronických onemocnění. Bílkoviny, například maso, způsobují, že je tělo kyselejší, což může přispívat k zánětům. Většina zeleniny a některé druhy ovoce však působí zásaditě. Ovoce a zelenina jsou bohaté na antioxidanty, které chrání buňky, a také na vlákninu a enzymy, které jsou nezbytné pro dobré trávení a zdravou střevní flóru.
S rajčaty buďte opatrní. Ve velkém množství mohou být pro psy škodlivá a mohou dokonce způsobit problémy se srdcem a nervovým systémem. Jeho zelené části obsahují sloučeninu zvanou solanin, která chrání rostlinu před škůdci. Ve vysokých koncentracích se nachází právě v těchto částech a v nezralých rajčatech. Stejně jako rajčata jsou na solanin bohaté i listy, stonky a hlízy zelených brambor. Syrové brambory se psům nedoporučují ani ve zralém stavu, ale oloupané, uvařené a následně rozmačkané v malých dávkách nejsou škodlivé. Dbejte na to, aby byly připraveny bez přidané soli a tuku.
Všechny části cibule jsou pro psy toxické. Obsahuje sloučeniny zvané disulfidy a thiosírany. Ty mohou způsobit hemolytickou anémii tím, že poškozují červené krvinky. Cibulový prášek se často přidává do instantních polévek a dětské výživy, proto ho svému mazlíčkovi nedávejte. Mezi příznaky toxicity cibule patří letargie, zrychlený srdeční tep, dýchací potíže, bledé dásně a dokonce i oběhový kolaps. Nebylo prokázáno, že by česnek bohatý na antioxidanty byl v malém množství škodlivý.
Malé množství vařené kukuřice zbavené jadérek lze bezpečně přidat do krmné dávky zvířete, ale nedoporučuje se podávat ji s klasem. Při požití mohou i velmi malé kousky kukuřice uvíznout v krku psa a poškodit stěny trávicího traktu zvířete. Kukuřice je bohatá na vitaminy A, B a C a obsahuje také vitamin E. Kromě nich se v této chutné zelenině nachází fosfor, draslík, vápník, kyselina listová a hořčík. Stejná opatření je třeba dodržovat i u popcornu. Svému psovi ho můžete dát i bez soli nebo másla.
Některé části avokáda obsahují přírodní protiplísňovou látku zvanou persin, která je pro psy nebezpečná, pokud je konzumována v nadměrném množství. Může způsobit zvracení a průjem a v závažných případech i dýchací potíže. Příznaky se mohou lišit, protože citlivost jednotlivých druhů se značně liší.
Ačkoli rozinky a hroznové víno samozřejmě nepatří mezi zeleninu, měli byste se jim vyhýbat. Stejně tak by se mělo vyhýbat pomerančům, citronům, limetkám a grapefruitům, sušenému ovoci a třešním a broskvím. Je známo, že hrozny a rozinky jsou pro psy velmi toxické, i když výzkum zatím nedokázal přesně určit, které látky tuto reakci způsobují. Jablka a hrušky bez pecek, banány a bobulovité ovoce by se měly podávat s mírou.
Kyselá zelenina
Mrkev je pro vašeho domácího mazlíčka skvělou svačinkou. Její chroupání je navíc ekvivalentem čištění zubů, takže je prospěšné i pro zuby. Díky vysokému obsahu beta-karotenu je velmi cennou zeleninou mimo jiné pro zdraví očí. Kromě vitaminu A obsahuje mnoho zdravých složek, jako jsou vitaminy B, C a K, vápník, železo, draslík, vápník, fosfor, kyselina listová a zinek. Vzhledem k vysokému obsahu sacharidů by mrkev neměli ve velkém množství konzumovat lidé s cukrovkou.
Okurky (nikoli nakládané nebo fermentované) jsou pro vašeho psa naprosto bezpečné. Jsou vhodné zejména pro zvířata, která potřebují zhubnout, protože mají nízký obsah kalorií. Obsahuje vysoké množství vitamínů C, K a B6 a také draslík a železo. Jeho zvláštností je také to, že obsahuje pět různých enzymů a řadu antioxidantů. Skvěle zvlhčuje, pomáhá hubnout, posiluje kosti, klouby a pojivové tkáně, ale doporučuje se odstranit slupku, aby se předešlo riziku udušení.
Podává se v lékárně.
Psi mohou jíst vařenou i syrovou brokolici, pokud je připravena bez koření a oleje. Tato zelenina by se však měla podávat vždy ve velmi malém množství, zejména proto, že obsahuje izothiokyanáty, které mohou způsobit podráždění žaludku. Brokolice je skvělým zdrojem vápníku, draslíku a železa, má vysoký obsah vlákniny a je bohatým zdrojem různých antioxidantů.
Zelené fazole, které neobsahují sůl ani jiné přídatné látky, jsou pro psy vhodné v syrové nebo vařené formě v mírném množství. Její antioxidanty, zejména vitaminy, vážou přebytečné volné radikály, které zvyšují riziko zánětů, kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Totéž platí i pro zelený hrášek, který kromě toho, že je bohatý na rostlinné bílkoviny, obsahuje vlákninu, díky níž se pes cítí sytý. Obsahuje vitaminy B a C a je bohatý na zinek, fosfor, draslík, hořčík a železo.
Dýně je vynikající zdravou potravinou, kterou můžeme bez obav podávat našim domácím mazlíčkům. Je plná vlákniny a může vašemu psovi pomoci, pokud trpí zácpou. Dýně je také bohatá na vitamíny a minerály a má mnoho pozitivních účinků na organismus. Je vynikajícím prostředkem pro zlepšení nálady, posílení imunity a přirozeným prostředkem proti stresu. Kromě vitaminu A obsahuje několik vitaminů skupiny B a také vitaminy C a E.
Puccini je vynikajícím zdrojem vitaminu C, hořčíku a draslíku. Její smíchání s běžným krmivem je skvělým způsobem, jak ji zařadit do jídelníčku vašeho domácího mazlíčka. Její složky mohou chránit před infekcemi, rakovinou a kardiovaskulárními chorobami. Má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny.
Taktéž nízkokalorický celer je plný živin a antioxidantů. Je prokázáno, že celer s vysokým obsahem vody pomáhá udržovat svěží dech vašeho psa. Povzbuzuje trávení a obsahuje důležité vitamíny a stopové minerály.
Vitamíny a antioxidanty obsažené ve vařeném nebo syrovém květáku mohou zmírnit zánět a pomoci starším domácím zvířatům trpícím artritidou. Jeho vláknina podporuje trávicí systém, ale přílišné množství může vést k žaludečním potížím. Podávejte ji po malých kouscích, bez stonků a listů.
Pokud si nejste jisti, které rostliny jsou pro vašeho mazlíčka bezpečné, nejlépe se zeptejte svého veterináře!
Rostlinné složky v krmivu pro psy Mister Mix
Superprémiová prémiová krmiva Mister Mix Dogs obsahují řadu imunitní posilujících rostlinných složek. Mimo jiné sušená semínka rohovníku, polní kočičku, mořské řasy a chaluhy, kokosový olej, ostropestřec mariánský, pampelišku a aloe vera. Za studena lisované granule jsou bohaté na vitamíny a minerály, podporují a usnadňují trávení a napomáhají růstu prospěšných bakterií neboli probiotik, které jsou důležité pro rovnováhu střevní flóry. Sušená mořská řasa je jednou z nejuniverzálnějších bylin. Je bohatá na prebiotika a stimuluje činnost jater, střev a žlučníku. Tato vláknina čistí tlusté střevo, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky. Má detoxikační účinek a hraje klíčovou roli při obnově a udržování rovnováhy střevní flóry. Sušené hnědé mořské řasy a řasy mají vynikající vlastnosti podporující zdraví a zabraňující nemocem. Jsou bohaté na bílkoviny, esenciální aminokyseliny, vitaminy a minerály a vysloužily si titul superpotravina. Hnědé řasy obsahují sloučeninu zvanou fukoidin, která má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Řasy pomáhají předcházet gastrointestinálním problémům a díky obsaženému chlorofylu snižují vysokou hladinu cholesterolu, která může způsobovat ucpávání tepen. Vápník obsažený v řasách pomáhá v boji proti osteoporóze, zatímco bílkoviny v řasách nám pomáhají cítit se déle sytí.